Terapia CBT (Cognitive Behavioral Therapy, czyli terapia poznawczo-behawioralna) to podejście terapeutyczne, które skupia się na związku między myślami, uczuciami i zachowaniami. CBT zakłada, że nasze myśli wpływają na nasze uczucia i zachowania, a zmiana naszych myśli i zachowań może wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia i funkcjonowania.
W terapii CBT terapeuta pracuje z pacjentem, aby pomóc mu zidentyfikować negatywne myśli i przekonania, które mogą prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak depresja, lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy zaburzenia stresu pourazowego. Terapeuta pomaga pacjentowi nauczyć się technik, które pozwalają na zmianę tych myśli i przekonań, a także nauczyć się zdrowych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami.
CBT jest skuteczna w leczeniu wielu zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, w tym:
- Depresja
- Zaburzenia lękowe, w tym fobie, zaburzenia lękowe uogólnione i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
- Zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia i anoreksja
- Zaburzenia snu
- Zaburzenia stresowe pourazowe
- Uzależnienia od substancji oraz patologiczne uzależnienia.
Terapia CBT jest zwykle krótkoterminowa i trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Terapeuta może stosować różne techniki w zależności od potrzeb pacjenta, w tym: naukę umiejętności radzenia sobie ze stresem, trening umiejętności społecznych, naukę relaksacji, eksponowanie (naświetlanie) pacjenta na sytuacje, które wywołują lęk, czy trening myślenia pozytywnego.